ne konuşayım, ne konuşayım sen söyle, ne hakkında konuşalım, ne konuşayım sorusuna cevap, ne konuşabiliriz

Ne Konuşalım?

Teknolojinin ilerlemesi canlılar üzerinde ters bir etki yarattı. Eskiye istinaden kurulan iletişimler, yapılan sosyal aktiviteler epey bir azaldı, düşündüklerimizi aktarmakta zorluk çektik. Kişiliğimizi, karakterimizi ya da olduğumuz kişiyi yansıtmak yerine sosyal ortamda tanınmış, ilgi çekmiş insanlar gibi davranmaya başladık. Bize ait olmayan düşünceleri benimsedik hem de araştırmadan, incelemeden ve okumadan. Kaynağı ve yazarı belli olmayan insanların yazdıkları şeyleri okuduktan sonra bu düşünceyi, görüşü benimsedik. En önemlisi biriyle tanışırken kendimizi rahat bir şekilde ifade edemedik. Çekindik etkileyici ve akılda kalacak cümleler kuramadık, takıldık çok düşündük. Kitap okuma alışkanlığımız azaldı, öğrenme kendimizi geliştirme isteğimiz farklı şekilde oluştu.
 

Yani kaynağı ve yazarı belli olmayan web sitelerinden okuduklarımız ile kendimizi geliştirdiğimizi sandık. Çoğumuz kesinlikle farklı kaynaklara bakmadı, doğru insanlara sormadı. Teknolojiyi bilinçli kullanamadık, tabii ki de 21. Yüzyılda gelişen teknoloji ile birçok işimizi artık saniyeler, dakikalar içerisinde toplu taşımada, evimizde ya da herhangi bir yerde kolaylıkla yapabiliyoruz. Kesinlikle çağın gerisinde kalmamamız gerekiyor, gelişen teknolojiye ayak uydurmamız gerekiyor ama teknolojiyi daha faydalı ve yararlı olacak şekilde kullanmamız herkesin faydasına olacağını biliyoruz.  

Eğer teknolojiyi bilinçli kullanmazsak, kendimizi geliştirmek yerine kaynağı ve yazarı belli olmayan bilgiler ile kendimizi tatmin ettiğimizi düşünürsek çok büyük bir yanlışlık ile hayatımızı sürdürmeye devam ederiz. Bir toplumda kişi kendini geliştirse yeni bir çağa geçiş yaparlar. Sosyal medyada, web sitelerinde kaynağı ve yazarı belli olmayan birçok yalan bilgi ve makaleleri okuduğunuz zaman doğrusunu unutur ve bu yanlış ile insanlara yanlışı doğru olarak kabul ettirirsiniz. Öğrendiğiniz bilgileri araştırmalı ve doğruluğunu ispatlamanız gerekmektedir.

"Sadece herkesin okuduğu kitapları okursan, sadece herkesin düşündüğünü düşünürsün."
- Haruki Murakami.

Ne Konuşalım olarak amacımız teknolojiyi daha bilinçli kullanmaya teşvik ettirmek. Ne Konuşalım kullanıcılara sevdikleri, ilgilerini çektikleri kategoriler ile rastgele, karışık bir şekilde önüne çıkan sorular ile tartışma yapacak ve içerisindeki merak duygusunu yeniden canlandırmayı hedeflemektedir. Kullanımı oldukça basit ve uygulaması çok eğlencelidir.

Ne Konuşalım kalabalık bir grup halinde, arkadaşlarınız, aileniz ile ya da sevdikleriniz ile bir araya geldiğiniz zaman, belli bir süre sonra biten konuların ardından herkes cep telefonlarına sarılmakta ya da belli bir yaş grubu sohbete dahil olmayarak farklı bir oda da yine cep telefonu ile ya da bilgisayar ile sohbetten uzaklaşarak, sanal bir ortama giriş yapmaktalar. Ne Konuşalım olarak bu problemi ortadan kaldırmaya çalışıyoruz. Herkes seçmiş olduğunuz kategoriye göre karışık, rastgele olarak gelen konu başlığı ve alt konusu ile beyin fırtınası yaparak tartışacaksınız.  Bu şekilde iletişimleriniz güçlenecek, düşünceleriniz gelişecek ve kendinizi ifade ederken daha etkileyici, daha rahat takılmadan akıcı bir Türkçe kullanarak iletişim kuracaksınız.